Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń sklep@praxer.pl | 324 111 111

Jak prawidłowo wiercić w ścianie: osiem porad i wskazówek

2023-07-19
Jak prawidłowo wiercić w ścianie: osiem porad i wskazówek

Otwór idealny powinien być odpowiednich rozmiarów, nie za głęboki i nie za płytki oraz perfekcyjnie prosty. Oto kilka wskazówek i porad, jak tego dokonać.

Nikt nie lubi, gdy wiertło zanurza się zbyt głęboko w ścianę, robi otwór pod kątem lub powoduje pękanie i kruszenie tynku. Jak więc majsterkowicze unikają tych błędów i osiągają doskonałe rezultaty wiercenia?

Porada 1: Wybierz odpowiednie wiertło

Wybierz wiertło i technikę wiercenia odpowiednią do materiału. W przypadku miękkich materiałów, takich jak drewno, gazobeton czy płyta gipsowo-kartonowa, zwykłe wiertarki i wiertła wystarczą. Natomiast do wiercenia w murze potrzebujesz wiertarki udarowej. Jeśli zamierzasz pracować na betonie, niezbędny będzie młot udarowy lub wiertarka z funkcją młota udarowego (młotowiertarka).

Porada 2: Sprawdź bezpieczeństwo

Przed przystąpieniem do wiercenia należy sprawdzić, czy w ścianie lub suficie nie ma kabli elektrycznych lub rur wodociągowych. Zazwyczaj biegną one wzdłuż poziomu lub pionu w pobliżu punktów podłączenia. Przydatne mogą być plany instalacji. Można też użyć detektora kabli, czyli urządzenia które wykrywa pole elektromagnetyczne w ścianie.

Porada 3: Zaznacz głębokość wiercenia

Żądaną głębokość można zaznaczyć za pomocą ogranicznika wiertła lub bezpośrednio na wiertle za pomocą kawałka kolorowej taśmy. Następnie po prostu wiercić do znaku. Wiertarkę należy jednak wyłączać dopiero po wyciągnięciu wiertła ze ściany. W przeciwnym razie wiertło może się zaklinować i przy wyjmowaniu zerwać tynk lub tapetę. Wiercenie głębszych otworów jest łatwiejsze, zwłaszcza jeśli wiertło jest wielokrotnie wyciągane w celu usunięcia pyłu wiertniczego z otworu. Nawiasem mówiąc, wywiercony otwór powinien być zawsze o 10 milimetrów głębszy niż długość kotwy.

Porada 4: Wierć prostopadle do ściany

Ustaw wiertło prostopadle do ściany i pracuj bez nadmiernego nacisku, dopóki nie napotkasz mocnego oporu. Nie poprawiaj pozycji w trakcie wiercenia, ponieważ wiertło może się przechylić i złamać. Lepiej zacząć od nowa.

 Porada 5: Technika stopniowego wiercenia schodkowa

Mur składa się z miękkiego tynku i twardszej warstwy pod spodem. Aby uniknąć pęknięć w tynku, zaczynaj wiercić bez udaru, a dopiero gdy napotkasz twarde podłoże, przełączaj wiertarkę na tryb udaru. Warto również zastosować cienkie wiertło na początku, szczególnie jeśli podłoże jest twarde.

Porada 6: Sztuczka z taśmą klejącą na płytkach

Jeśli pracujesz na płytkach lub innych delikatnych powierzchniach, przyklej pasek taśmy malarskiej w miejscu wiercenia. Zapobiegnie to ześlizgnięciu się wiertła lub uszkodzeniom powierzchni. Umieść taśmę poprzecznie i delikatnie nawierć za pomocą szpiczastego wiertła. Następnie użyj wiertarki, pracując bez udaru.

Porada 7: Wykorzystaj worek na wydobywający się pył/wiórki

Nie zawsze jest dostępna pomocna ręka, która może trzymać odkurzacz przy wywierconym otworze, aby zebrać pył. W takim przypadku możesz przymocować mały woreczek lub papierową kopertę do ściany tuż poniżej miejsca wiercenia. Jeśli pracujesz nad głową, można przekłuć plastikowy kubek po jogurcie lub przepołowioną piłkę tenisową i umieścić na głowicy wiertarki jako prowizoryczny zbieracz zanieczyszczeń. 

Porada 8: Odpowiednie chłodzenie w trakcie wiercenia w metalu 

Jeśli masz zamiar wiercić w metalu, ważne jest zapewnienie odpowiedniego chłodzenia podczas wiercenia. Możesz to zrobić, stosując wiertło wypełnione olejem lub używając specjalnego środka chłodzącego do metalu. Chłodzenie pomoże utrzymać niską temperaturę wiertła, co z kolei przeciwdziała przegrzewaniu się i przedwczesnemu tępieniu narzędzia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 7 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-20
Polecam
2023-07-20
Świetna obsługa i szybka realizacja. Polecam!
pixel