Masz pytania? Napisz lub zadzwoń sklep@praxer.pl | 324 111 111
2023-11-10

Wycinanie drzewa na działce

Porady praktyczne, formalności, przepisy prawne i regulacje wymagane przy wycince drzewa na działce, w ogrodzie, na terenie firmy itd...

Przed wycinką drzew należy rozpatrzyć kilka aspektów, aby zapewnić sobie bezpieczne i odpowiedzialne usunięcie drzewa. Oto najważniejszych o których warto pamiętać:

1. Lokalne przepisy i regulacje: Przede wszystkim upewnij się, że masz wszelkie niezbędne zezwolenia i zgody związane. Istnieją przepisy, które regulują wycinkę drzew, zwłaszcza jeśli są one zlokalizowane na terenach publicznych lub są chronione. Często dotyczy to również prywatnych posesji.

Obecnie bez pozwolenia można wyciąć:

 • Topolę, wierzbę, klon jesionolistny, klon srebrzysty – o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 5 cm nad gruntem nieprzekraczającym 80 cm.
 • Kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne – o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 5 cm nad gruntem nieprzekraczającym 65 cm.
 • W przypadku pozostałych gatunków drzew obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm nad gruntem nie może przekraczać 50 cm.
 • Jeżeli drzewo jest grubsze, dalsze postępowanie zależy od tego, czy wycinka ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (również rolniczej), czy też nie.

Żadnych zgód na wycięcie nie wymagają:

 • Drzewa i krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (bez względu na obwody pni i zajętą powierzchnię),
 • Krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin.
 • Drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
 • Krzewy rosnące w skupisku - o powierzchni do 25 m² (mierzy się powierzchnię rzutu poziomego krzewów).
 • Drzewa lub krzewy rosnące na plantacjach lub w lasach (zgodnie z ustawą o lasach stosuje się tam inne zasady pozyskiwania drewna).
 • Drzewa lub krzewy, które się złamały lub wywróciły pod wpływem warunków pogodowych bądź wypadku – jednak przed usunięciem musi je obejrzeć organ właściwy do wydania zezwolenia i potwierdzić, że kwalifikują się do wycinki.

2. Bezpieczeństwo: Wycinka drzew może być niebezpieczna, zarówno dla osób wykonujących prace, jak i dla otoczenia. Jeżeli nigdy się tym nie zajmowałeś zatrudnij profesjonalną firmę zajmującą się wycinką drzew, która ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności.

3. Rozmiar i stan drzewa: W zależności od rozmiaru i stanu drzewa może być konieczne użycie różnych technik oraz odpowiedniej piły łańcuchowej. W przypadku dużych drzew lub tych, które są usytuowane blisko budynków lub linii energetycznych, niezbędne będzie również zastosowanie specjalistycznego sprzętu alpinistycznego lub podnośnika koszowego.

4. Otoczenie: Przy wycinaniu drzew należy uwzględnić również okoliczne budynki, ogrodzenia, linie energetyczne, czy zaparkowane samochody. Bezpośrednie otoczenie wycinanych drzew musi być odpowiednio zabezpieczone.

5. Ochrona środowiska: Zastanów się, czy istnieją alternatywne metody usunięcia drzewa, które mogą być mniej inwazyjne dla środowiska. Niektóre regiony mogą wymagać zastępowania usuniętych drzew poprzez posadzenie nowych.

6. Usługi dodatkowe: W zależności od lokalnych przepisów i potrzeb, istnieją firmy zajmujące się usuwaniem drzew, które mogą dodatkowo oferować usługi związane z usuwaniem korzeni, usuwaniem pni, czy też usługami związanymi z zagospodarowaniem pozostałości drzewnych.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do wycinki drzew zrozumieć wszystkie związane z nią aspekty i upewnić się, że proces jest przeprowadzany z poszanowaniem lokalnych przepisów oraz środowiska naturalnego. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lokalnymi władzami lub specjalistami od konserwacji przyrody.

Pila łańcuchowa, czym kierować się przy wyborze?

Jeżeli zdecydujesz się na wycięcie drzew we własnym zakresie będziesz musiał wybrać  odpowiednią piłę łańcuchową.  Istnieje wiele różnych modeli dostępnych na rynku, z różnymi funkcjami i specyfikacjami. Dokonując wyboru piły łańcuchowej należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

 • Zastosowanie: Jeśli potrzebujesz piły łańcuchowej do domowych zadań, taka o mniejszej mocy i rozmiarze będzie wystarczająca. Natomiast do prac profesjonalnych lub leśnictwa konieczna będzie bardziej wydajna i solidna piła.
 • Częstotliwość użytkowania: Jeśli piła będzie intensywnie używana, warto zainwestować w solidny model o zwiększonej trwałości. Do okazjonalnych prac w ogrodzie czy wokół domu, model o mniejszej mocy może być odpowiedni.
 • Moc i wydajność: Upewnij się, że piła łańcuchowa ma odpowiednią moc do wykonywania pracy, którą planujesz. Dla prostych zastosowań domowych wystarczy piła mniejszej mocy, podczas gdy profesjonalne prace mogą wymagać bardziej wydajnej piły.
 • Bezpieczeństwo: Upewnij się, że wybrany model posiada funkcje bezpieczeństwa, takie jak systemy antywibracyjne, hamulec łańcucha i inne zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko wypadków.
 • Ergonomia: Wybierz piłę, która jest wygodna w obsłudze i posiada funkcje ergonomiczne, takie jak wygodne uchwyty i niewielka waga, szczególnie jeśli planujesz większą wycinkę.
 • Konserwacja i obsługa: Upewnij się, że wybrany model piły jest łatwy w konserwacji i obsłudze. Niektóre modele mogą być bardziej skomplikowane w obsłudze, co może wymagać dodatkowych umiejętności technicznych lub specjalistycznego serwisu.
 • Części zamienne i serwis: Upewnij się, że dla wybranej piły łańcuchowej dostępne są łatwo części zamienne oraz profesjonalny serwis, co ułatwi konserwację i naprawy w przypadku awarii.
 • Cena: Oczywiście, budżet może również mieć znaczenie. Znalezienie równowagi pomiędzy jakością, funkcjonalnością a ceną jest istotne.
 • Marka i jakość: Wybieraj renomowane marki, które są znane z produkcji trwałych, niezawodnych produktów. Zwróć uwagę na recenzje użytkowników i opinie na temat konkretnych modeli.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skonsultować się z ekspertami lub specjalistami, którzy mogą doradzić odpowiedni model w zależności od twoich konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-15
ok
2023-09-22
Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem, wysoka jakosc.
pixel