Masz pytania? Napisz lub zadzwoń sklep@praxer.pl | 324 111 111

Ile zębów powinna mieć dobra grzechotka?

2024-06-10
Ile zębów powinna mieć dobra grzechotka?

Im więcej zębów posiada klucz grzechotka, tym mniejszy jest kąt obrotu potrzebny do przełączenia mechanizmu, co umożliwia pracę w ciasnych przestrzeniach. Standardowe grzechotki mają 72 zęby, co przekłada się na kąt przełączenia wynoszący 5 stopni.

Grzechotki wyposażone są w specjalny mechanizm zębatkowy, który pozwala na pracę w jednym kierunku bez konieczności zdejmowania narzędzia po każdym ruchu. Liczba zębów w grzechotce ma istotne znaczenie dla jej działania oraz precyzji i wygody użytkowania. Im więcej zębów ma grzechotka, tym praca z jej użyciem jest bardziej dokładna.

Im więcej zębów ma grzechotka, tym mniejszy kąt potrzebny jest do przełączenia jej mechanizmu. Grzechotki z mniejszą liczbą zębów (np. 48) wymagają większego kąta przełączenia, który wynosi ok. 7,5 stopnia. Większa liczba zębów zapewnia płynniejszą i precyzyjniejszą pracę, szczególnie w ciasnych przestrzeniach. Grzechotki z gęstym uzębieniem, np. 72 lub 120 zębów, pozwalają na wykonywanie bardzo precyzyjnych, minimalnych ruchów podczas dokręcania lub odkręcania połączeń.

  • Grzechotka z 24 zębami wymaga obrotu co 15° (360°/24)
  • Grzechotka z 72 zębami wymaga obrotu co 5° (360°/72)

Rozwiązaniem zwiększającym precyzję działania klucza grzechotki jest podwójny mechanizm zapadkowy. Przykładowo w grzechotkach Wera Zyklop Metal 38 zębów daje kąt pracy 4,7° - podobnie jak w przekładni 76-zębnej Zyklop Metal Push. Większa liczba zębów wiąże się jednak z mniejszą wytrzymałością mechanizmu zapadkowego. Dlatego grzechotki o gęstym uzębieniu nie nadają się do luzowania bardzo trudnych, zapieczonych połączeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzechotkę?

Wybierając grzechotkę warto zwrócić uwagę na liczbę zębów, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na precyzję i wygodę użytkowania narzędzia. Podsumowując, liczba zębów w mechanizmie zapadkowym grzechotki determinuje jej precyzję, ale też wytrzymałość. Odpowiedni dobór tego parametru jest kluczowy dla wydajnej i bezpiecznej pracy w różnych warunkach. Grzechotki z większą liczbą zębów są zazwyczaj preferowane przez profesjonalistów i majsterkowiczów. Dobór odpowiedniej liczby zębów zależy od wymaganej precyzji i warunków pracy - w ciasnych przestrzeniach potrzebne są grzechotki o gęstym uzębieniu, natomiast do standardowych prac wystarczą modele z 24-48 zębami.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 22 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-30
Wszystko ok!
2023-12-03
obsługa bardzo kompetentna
pixel