Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń sklep@praxer.pl | 324 111 111
2023-07-25

Szczypce

Okrągłe, płaskie, boczne, wydłużone a może kombinerki? Rodzajów szczypiec jest bardzo dużo, różnią się konstrukcją i przeznaczeniem. Dla początkującego majsterkowicza może być to problem. W tym artykule wyjaśniamy jaka jest różnica i przeznaczenie między poszczególnymi szczypcami

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczypce do ściągania izolacji

Szczypce do ściągania izolacji, zwane również szczypcami izolacyjnymi, to narzędzie ręczne używane w elektronice, elektryce i innych dziedzinach, które wymagają usunięcia izolacji z przewodów elektrycznych. Służą do odsłaniania zewnętrznej warstwy izolacyjnej, aby odkryć miedziany przewód lub rdzeń, który można później podłączyć lub połączyć z innymi przewodami.

Mechanizm tnący: Głowice szczypiec są wydłużone i mają odpowiednio ukształtowane końcówki, które umożliwiają precyzyjne chwytanie przewodu podczas ściągania izolacji. Szczypce izolacyjne posiadają ostrza na swoich szczękach, które są zazwyczaj wypukłe i ostre. Te ostrza tną izolację, umożliwiając jej usunięcie.

Regulacja: Niektóre modele szczypiec izolacyjnych mają mechanizm regulacji napięcia, który pozwala dostosować głębokość cięcia izolacji, aby uniknąć uszkodzenia przewodu. Część szczypiec może być wyposażona w mechanizm blokujący, który utrzymuje je zamknięte w czasie przechowywania, co pomaga zapobiec przypadkowym urazom.

Dodatkowe funkcje: Niektóre szczypce mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany przycisk do odizolowania różnych rozmiarów przewodów czy dodatkowe zęby lub ostrza do ściągania kilku warstw izolacji jednocześnie.

Przy pracy z elektrycznymi przewodami i izolacją zawsze należy zachować ostrożność i stosować odpowiednie narzędzia. Nieprawidłowe używanie narzędzi lub niewłaściwe procedury może prowadzić do uszkodzenia przewodów lub nawet grozić ryzykiem porażenia elektrycznego.

Obcęgi do gwoździ

Obcęgi do gwoździ i drutu, zwane również cęgami, szczypcami czołowymi lub cążkami, są specjalnymi narzędziami stosowanymi głównie do wyjmowania gwoździ i kawałków drutu. Mają one charakterystyczny kształt i są szeroko stosowane przez majsterkowiczów, cieśli, stolarzy oraz innych fachowców zajmujących się pracami z drewnem lub montażowymi.

Kształt główki, który jest okrągły, dodatkowo ułatwia wyciąganie gwoździ z drewna. Kulisty kształt szczęki służy do przykładana do oparcia albo powierzchni materiału w którym znajdują się gwoździe i wykonania dźwigniowego ruchu, aby wyciągnąć gwoździe. Przy ostrych krawędziach tnących i zastosowaniu zasady dźwignią, obcęgi stają się skutecznym narzędziem dzięki czemu nawet głęboko osadzone gwoździe można bezproblemowo usunąć.

Podsumowując, obcęgi do gwoździ są wszechstronnym i niezastąpionym narzędziem w dziedzinie majsterkowania i prac konstrukcyjnych. Ich wytrzymałość, precyzja cięcia i możliwość wyciągania elementów sprawiają, że są cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, znacznie ułatwiając wiele różnorodnych zadań.

Pincety

Pinceta, zwana również pęsetą, to małe narzędzie zazwyczaj wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego, które składa się z dwóch cienkich i długich ramionek ze zwężającymi się końcówkami. Końcówki pincety są zazwyczaj płaskie lub lekko wklęsłe. Pinceta służy do precyzyjnego chwytania i manipulowania małymi przedmiotami, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych.

Konstrukcja: Pinceta ma długie i cienkie ramiona, które umożliwiają precyzyjne chwytanie małych przedmiotów. Inne szczypce mają zazwyczaj krótsze ramiona i są bardziej przeznaczone do cięcia, chwytania i trzymania większych obiektów.

Precyzja: Pinceta jest projektowana tak, aby zapewnić jak największą precyzję i delikatność podczas chwytania. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy z delikatnymi lub małymi przedmiotami. Inne szczypce nie zapewniają takiej precyzji i są bardziej uniwersalne w swoim zastosowaniu.

Przeznaczenie: Pinceta jest dedykowanym narzędziem do precyzyjnych zadań, takich jak wyjmowanie małych elementów czy manipulowanie drobnymi przedmiotami. Zwykłe szczypce są bardziej ogólnymi narzędziami, które można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach.

Szczypce nastawne do rur

Główne cechy szczypiec nastawnych do rur to:

Mechanizm regulacji: Charakterystyczną cechą tych szczypiec jest możliwość regulacji ich rozmiaru. Posiadają ruchomy przegub, który umożliwia dostosowanie ich rozmiaru do różnych średnic rur czy kształtek. Dzięki temu są bardziej wszechstronne niż tradycyjne, nieruchome szczypce.

Typ szczęk: Szczęki szczypiec są zębate i mają specjalne profilowanie, które zapewnia pewny i mocny chwyt. Dzięki temu umożliwiają skuteczne trzymanie cylindrycznych przedmiotów, takich jak rury, bez ich ślizgania się lub uszkadzania powierzchni.

Mechanizm blokowania: Wiele szczypiec nastawnych do rur posiada mechanizm blokowania, który umożliwia utrzymanie odpowiedniej średnicy, gdy narzędzie jest już dobrze dopasowane do rury. To pozwala na zachowanie stałego chwytu i ułatwia wygodną pracę.

Przeznaczenie: Szczypce nastawne do rur są specjalnie dostosowane do pracy z cylindrycznymi przedmiotami, takimi jak rury, kształtki metalowe itp. Są wykorzystywane głównie w dziedzinie instalacji wodnych, sanitarnych i hydrauliki. Zwykłe szczypce (kombinerki) są bardziej ogólnymi narzędziami i mogą być używane do różnych zadań, takich jak cięcie drutu, chwytanie, zginanie czy skręcanie różnych materiałów.

Regulacja rozmiaru: Kluczową różnicą jest możliwość regulacji rozmiaru w przypadku szczypiec nastawnych do rur, co umożliwia dopasowanie ich do różnych średnic rur. Z kolei zwykłe szczypce mają stałą średnicę szczęk, co oznacza, że nie są tak elastyczne w użyciu jak szczypce nastawne.

Podsumowując, szczypce nastawne do rur są specjalistycznym narzędziem zaprojektowanym do pracy z rurami i cylindrycznymi elementami. Mają regulację rozmiaru, co czyni je bardziej wszechstronnymi w stosunku do zwykłych szczypiec, które nie posiadają tej cechy i są bardziej ogólnymi narzędziami.

Szczypce dla dekarzy, kowalskie

Szczypce dekarskie służą do cięcia i gięcia blachy oraz innych materiałów stosowanych w pokryciach dachowych, takich jak blacha ocynkowana, blacha stalowa czy aluminium. Mają specjalne szczęki i uchwyty, które ułatwiają precyzyjne manipulowanie materiałami.

Długość i wyprofilowanie: Szczypce dekarskie mają zazwyczaj długość od około 7 do 12 cali (18 do 30 cm). Ich zwiększona długość pozwala na większy zakres chwytu i precyzyjne cięcie lub gięcie materiałów dachowych.

Szczęki/ostrza: Szczęki/ostrza szczypiec dekarskich są zazwyczaj wykonane z hartowanej stali, co zapewnia ostrość i trwałość. Ostrza mają odpowiednią geometrię, która ułatwia cięcie blachy czy innych materiałów dachowych.

Uchwyty: Rękojeści szczypiec dekarskich są często pokryte materiałem antypoślizgowym, takim jak gumowe nakładki. Zapewnia to lepszy chwyt i bezpieczne użytkowanie narzędzia, zwłaszcza gdy pracuje się na dachu.

Mechanizm sprężynowy: Wiele szczypiec dekarskich jest wyposażonych w sprężyny, które pozwala na łatwiejsze otwieranie szczypiec po zaciśnięciu ostrzy. Ułatwia to szybsze działanie podczas pracy.

Pamiętaj, że szczypce dla dekarzy mogą mieć różnice w zależności od producenta, a także od rodzaju specjalizacji dekarza. Dostępne są różne modele szczypiec dostosowane do różnych rodzajów pokryć dachowych i potrzeb zawodowych dekarzy.

Szczypce do pierścieni osadczych

Szczypce do pierścieni osadczych, znane również jako szczypce do pierścieni zabezpieczających lub pierścieni segera, to specjalne narzędzie używane do zakładania i zdejmowania pierścieni osadczych w różnych aplikacjach mechanicznych i technicznych. Mogą być używane w różnych branżach, takich jak motoryzacja, elektronika, maszynownia i inne obszary, gdzie konieczne jest zastosowanie pierścieni osadczych w połączeniach wałków, łożysk, tulei itp. Oto główne cechy szczypiec do pierścieni osadczych:

Długość: Szczypce do pierścieni osadczych mają zwykle długość od około 12 do 25 cm, choć można spotkać różne rozmiary, aby dostosować się do różnych rodzajów pierścieni.

Kształt: Ich głowice są wydłużone i mają odpowiednio ukształtowane końcówki, które umożliwiają chwytanie pierścieni osadczych. Jedna strona może mieć płaskie, a druga strona zagięte szczęki, aby pasować do różnych typów pierścieni.

Typy szczęk: Szczypce do pierścieni osadczych występują w różnych typach, w zależności od rodzaju pierścieni, które mają obsługiwać. Mogą to być szczęki wewnętrzne, służące do zakładania i zdejmowania pierścieni osadczych w otworach, lub szczęki zewnętrzne, do pracy z pierścieniami na zewnętrznej powierzchni wałka lub osi.

Mechanizm otwierania i zamykania: Szczypce do pierścieni osadczych mają zazwyczaj mechanizm, który pozwala na łatwe otwieranie i zamykanie szczęk. Może to być wbudowany sprężynowy mechanizm, który utrzymuje szczęki zamknięte, a użytkownik musi je otworzyć, aby założyć lub zdjąć pierścień.  Niektóre modele szczypiec do pierścieni osadczych mogą mieć mechanizm blokujący, który utrzymuje szczęki w zamkniętej pozycji podczas przechowywania.

Szczypce do zagniatania (zaciskarki)

Szczypce do zagniatania, znane również jako szczypce zaciskoweszczypce do zacisków lub po prostu zaciskarki to narzędzie używane do precyzyjnego zagniatania końcówek kabli, złączek, zacisków i wtyków elektrycznych. Pozwalają na solidne i bezpieczne połączenie przewodów, co jest ważne w instalacjach elektrycznych, elektronicznych, sieciach komputerowych i innych zastosowaniach, gdzie konieczne jest łączenie kabli i zabezpieczanie złącz.

Kształt: Głowice szczypiec mają odpowiednie rowki i wklęśnięcia, które pasują do różnych typów złącz i końcówek kabli.

Zęby lub rowki: Zaciskarki, szczypce do zagniatania posiadają specjalnie ukształtowane zęby lub rowki, które umożliwiają precyzyjne zagniatanie końcówek kabli i zacisków. W jednej ze stron głowic szczypiec znajduje się mechanizm, który pozwala na równomierne i skuteczne zagniatanie złącz.

Regulacja: Niektóre modele mają możliwość regulacji siły nacisku, co pozwala dostosować siłę zagniatania do konkretnego rodzaju kabli i złącz.

Część szczypiec może mieć wbudowany mechanizm blokady, który utrzymuje głowice zamknięte w czasie przechowywania, co chroni narzędzie i użytkownika przed uszkodzeniami. W niektórych szczypcach do zagniatania kabli można znaleźć dodatkowe narzędzia, takie jak przecinak do przewodów lub przewodnik do odpowiedniego zagniatania.

Szczypce dla elektryków chwytające

Szczypce elektroniczne chwytające, nazywane także szczypcami do chwytania elektronicznego lub szczypcami półokrągłymi, to specjalne narzędzie używane w elektronice, elektryce i innych dziedzinach, które wymagają precyzyjnego chwytania małych przedmiotów, elementów elektronicznych lub przewodów. Są one przeznaczone do manipulacji delikatnymi i małymi przedmiotami w trudno dostępnych miejscach, takich jak na płytkach drukowanych, płytkach układów scalonych czy podczas lutowania. Oto główne cechy szczypiec elektronicznych chwytających:

Kształt: Głowice szczypiec są zazwyczaj półokrągłe, co pozwala na chwytanie przedmiotów o różnych kształtach, takich jak piny, przewody, elementy montażowe. Szczypce elektroniczne chwytające są zazwyczaj stosunkowo krótkie, mają długość od około 12 do 15 cm, aby umożliwić precyzyjną kontrolę ręki przy manipulacji elementami elektronicznymi. Głowice mogą być pokryte tworzywem sztucznym, które zapewnia lepszy chwyt i chroni manipulowane przedmioty przed uszkodzeniami.

Mechanizm sprężynowy: Szczypce te mają zazwyczaj wbudowany mechanizm sprężynowy, który otwiera szczęki po naciśnięciu rączek, co ułatwia jednoręczne korzystanie z narzędzia.

Szczypce elektroniczne chwytające są używane do chwytania, przechwytywania i ustawiania elementów elektronicznych, zarówno podczas montażu, jak i naprawy. Mogą być również wykorzystywane do prostych zadań chwytania, np. w celu wyjęcia małych przedmiotów z trudno dostępnych miejsc. Niektóre modele szczypiec elektronicznych chwytających mają dodatkowe funkcje, takie jak wbudowane diodowe oświetlenie, które umożliwiają pracę w słabym oświetleniu lub obszarach o ograniczonej widoczności.

Szczypce dla elektryków tnące boczne

Szczypce dla elektryków tnące boczne, znane również jako przecinaki boczne, to narzędzie ręczne powszechnie używane przez elektryków, elektroników i innych fachowców do precyzyjnego cięcia przewodów, kabli, drutów i innych materiałów w różnych aplikacjach elektrycznych i elektronicznych. Są to szczypce, które mają ostre, wypukłe ostrza na swoich bocznych szczękach, które umożliwiają czyste i precyzyjne cięcie. Oto główne cechy szczypiec dla elektryków tnących boczne:

Kształt: Głowice szczypiec są zazwyczaj proste, z wydłużonymi, płaskimi szczękami, które mają wypukłe ostrza na bocznych krawędziach. Szczypce dla elektryków tnące boczne mają zwykle długość od około 12 do 20 cm, co pozwala na wygodne operowanie nimi w ręku.

Mechanizm tnący: Szczęki posiadają wbudowane ostrza, które przylegają do siebie podczas zamykania szczypiec, co umożliwia skuteczne cięcie przewodów i innych materiałów. Mają też wbudowany mechanizm sprężynowy, który otwiera szczęki po naciśnięciu rączek, co ułatwia jednoręczne korzystanie z narzędzia.

Regulacja napięcia: Niektóre modele szczypiec tnących bocznych mogą mieć możliwość regulacji napięcia, co pozwala dostosować siłę cięcia w zależności od materiału, który jest przycinany. W niektórych szczypcach można znaleźć dodatkowe narzędzia, takie jak otwór do wycinania izolacji z przewodów, co jest szczególnie przydatne dla elektryków.

Szczypce nastawne

Szczypce nastawne, znane również jako klucz nastawny lub szczypce z regulacją, to narzędzie ręczne, które posiada możliwość regulacji szerokości szczęk, co pozwala dostosować je do różnych rozmiarów przedmiotów. Dzięki tej regulacji, szczypce nastawne mają szerokie zastosowanie i mogą być używane w wielu różnych zadaniach, takich jak chwytanie, trzymanie, ścinanie czy zginanie różnych materiałów.

Kształt: Głowice szczypiec są zazwyczaj proste, z dwiema ruchomymi szczękami, które można regulować, aby zmieniać szerokość otwarcia szczęk.

Wielofunkcyjność: Szczypce nastawne mogą być używane w wielu różnych zadaniach, takich jak chwytanie, ścinanie drutu, trzymanie elementów czy regulowanie średnicy pierścieni osadczych.

Zastosowanie: Szczypce nastawne znajdują zastosowanie w wielu branżach, w tym w mechanice, elektronice, hydraulice, instalacjach sanitarnych, warsztatach samochodowych i wielu innych.

Blokada: Niektóre modele szczypiec nastawnych mogą mieć mechanizm blokujący, który utrzymuje szczęki w zamkniętej pozycji podczas przechowywania.

Szczypce okrągłe

Szczypce okrągłe, znane również jako szczypce płasko-okrągłe lub szczypce okrągłe cienkie, to narzędzie ręczne, które ma okrągłe szczęki na swoich końcach. Są to szczypce, które mają różne zastosowania w wielu dziedzinach, takich jak elektronika, biżuteria, majsterkowanie, mechanika precyzyjna i inne, gdzie potrzebne jest precyzyjne chwytanie, gięcie lub kształtowanie różnych materiałów. Oto główne cechy szczypiec okrągłych:

Kształt: Głowice szczypiec są okrągłe lub półokrągłe, z zaokrąglonymi, wypukłymi szczękami. Mogą mieć różne rozmiary i kształty końcówek, aby pasować do różnych zastosowań.

Wykończenie szczęk: Szczęki mogą być wykończone gładko lub mieć specjalne rowki lub zęby, które pozwalają na lepszy chwyt różnych materiałów.

Zastosowania: Szczypce okrągłe są szczególnie przydatne w pracach związanych z elektroniką i biżuterią, gdzie wymagana jest precyzja i delikatność w manipulacji różnymi elementami.

Szczypce okrągłe wydłużone proste

Szczypce okrągłe wydłużone proste, znane również jako szczypce płasko-okrągłe wydłużone proste lub szczypce płasko-okrągłe z długimi szczękami, to narzędzie ręczne o wyjątkowym kształcie, które ma okrągłe szczęki na swoich końcach, ale w odróżnieniu od tradycyjnych szczypiec okrągłych, mają one dłuższe i proste końcówki. Są to szczypce, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak elektronika, biżuteria, modelarstwo i inne, gdzie potrzebne jest precyzyjne chwytanie, gięcie lub formowanie różnych materiałów w trudno dostępnych miejscach.

Kształt: Głowice szczypiec są okrągłe lub półokrągłe, z zaokrąglonymi, wypukłymi szczękami, ale różnią się od tradycyjnych szczypiec okrągłych poprzez dłuższe i prostsze końcówki.

Wykończenie szczęk: Szczęki mogą być wykończone gładko lub mieć specjalne rowki lub zęby, które pozwalają na lepszy chwyt różnych materiałów.

Zastosowania: Szczypce te są szczególnie przydatne w pracach związanych z elektroniką, modelarstwem, biżuterią i innych dziedzinach, gdzie precyzja i długie szczęki są ważne do pracy w trudno dostępnych miejscach.

Szczypce płaskie

Szczypce płaskie, znane również jako szczypce płasko-gładkie, to popularne narzędzie ręczne używane w różnych dziedzinach. Są to szczypce, które mają płaskie, gładkie szczęki na swoich końcach i zazwyczaj proste rękojeści. Oto główne cechy szczypiec płaskich:

Kształt: Głowice szczypiec są płaskie, z prostymi i równoległymi szczękami, które pozwalają na równomierne i stabilne chwycenie różnych przedmiotów.

Wykończenie szczęk: Szczęki są gładkie, bez zębów czy rowków, co pozwala na płynne i równomierne chwycenie przedmiotów.

Blokada: Niektóre modele szczypiec płaskich mogą mieć mechanizm blokujący, który utrzymuje szczęki w zamkniętej pozycji podczas przechowywania.

Szczypce do opasek kablowych

Szczypce do opasek kablowych, nazywane również szczypcami do zacisków lub szczypcami do spinania opasek, to specjalne narzędzie używane do montażu i zaciskania opasek kablowych, zwanych także spinaczami kablowymi lub wiązkami kablowymi. Opaski kablowe są stosowane do łączenia i uporządkowania różnych przewodów i kabli, a szczypce do opasek kablowych ułatwiają ich montaż i zapewnienie trwałego połączenia. Oto główne cechy szczypiec do opasek kablowych:

Kształt: Głowice szczypiec są wydłużone, z wyprofilowanymi, płaskimi lub lekko wklęsłymi szczękami, które pozwalają na precyzyjne chwycenie opasek kablowych.

Mechanizm zaciskania: Szczypce do opasek kablowych posiadają mechanizm zaciskania, który pozwala na precyzyjne i równomierne zaciskanie opasek.

Regulacja napięcia: Niektóre modele szczypiec mogą mieć możliwość regulacji napięcia, co pozwala dostosować siłę zaciskania w zależności od grubości opaski kablowej.

Część szczypiec może mieć wbudowany mechanizm blokujący, który utrzymuje szczęki zamknięte w czasie przechowywania, co chroni narzędzie i użytkownika przed przypadkowymi urazami. Niektóre szczypce do opasek kablowych mogą mieć wbudowany mechanizm odcinania nadmiaru opasek, co ułatwia i przyspiesza montaż.

Szczypce rewolwerowe (do dziurkowania)

Szczypce rewolwerowe, znane również jako szczypce do dziurkowania lub szczypce dziurkacz, to narzędzie ręczne używane do tworzenia dziurek w różnych materiałach, takich jak papier, skóra, tkaniny, plastik czy inne materiały. Szczypce do dziurkowania pozwalają na precyzyjne wycinanie okrągłych otworów o określonym rozmiarze.

Kształt: Głowice szczypiec mają zwykle specjalnie wyprofilowany kształt, który umożliwia wykonywanie okrągłych otworów. Mogą mieć różne rozmiary i kształty końcówek w zależności od potrzeb.

Mechanizm dziurkowania: Szczypce rewolwerowe posiadają wbudowany mechanizm, który pozwala na wykonywanie dziurek. Mechanizm ten może być różny w zależności od modelu, ale zazwyczaj wystarczy zacisnąć rękojeści, aby wyciąć dziurkę. Niektóre modele szczypiec do rewolwerowych mogą mieć możliwość regulacji rozmiaru dziurki, co pozwala dostosować ją do potrzeb użytkownika. Niektóre szczypce do dziurkowania mogą mieć dodatkowe wymienne końcówki o różnych rozmiarach dziurek.

Zastosowania: Szczypce rewolwerowe są używane w różnych dziedzinach, takich jak biuro, rzemiosło, produkcja odzieży, prace skórzane, ozdabianie i wiele innych, gdzie wymagane jest tworzenie precyzyjnych otworów w różnych materiałach.

Szczypce tnące boczne

Szczypce tnące boczne, znane również jako cążki boczne lub przecinaki boczne, to narzędzie ręczne używane do cięcia różnych materiałów, takich jak druty, drut kolczasty, kable, plastik, a nawet cienkie blaszki. Mają charakterystyczne szczęki boczne, które pozwalają na precyzyjne cięcie wzdłuż boków materiału. Oto główne cechy szczypiec tnących boczne:

KształtSzczypce tnące boczne posiadają odpowiednio wyprofilowane i ostrze na jednej z części szczęk, co pozwala na precyzyjne cięcie.

Zastosowania: Szczypce tnące boczne są używane w różnych dziedzinach, takich jak elektronika, elektryka, hydraulika, mechanika, majsterkowanie, warsztaty samochodowe i wiele innych, gdzie potrzebne jest precyzyjne i szybkie cięcie drutów i innych materiałów.

Ochrona przed uszkodzeniem: Niektóre modele szczypiec mogą mieć specjalny mechanizm, który chroni szczęki przed otwarciem na maksa, co pozwala na precyzyjne cięcie nawet w przypadku bardzo cienkich materiałów. Niektóre szczypce tnące boczne mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak zagniatanie izolacji na przewodach.

Szczypce tnące czołowe

Szczypce tnące czołowe, znane również jako cążki czołowe lub przecinaki czołowe, to narzędzie ręczne używane do precyzyjnego cięcia różnych materiałów, takich jak druty, druty kolczaste, kable, stal itp. Mają charakterystyczne szczęki na swoim przodzie, co pozwala na proste i precyzyjne cięcie materiałów w kierunku prostopadłym do szczęk. Oto główne cechy szczypiec tnących czołowych:

Kształt: Głowice szczypiec mają płaskie, proste szczęki, które pozwalają na równomierne i dokładne cięcie materiału.

Zastosowania: Szczypce tnące czołowe są używane w wielu dziedzinach, takich jak elektronika, elektryka, hydraulika, mechanika, majsterkowanie, warsztaty samochodowe i wiele innych, gdzie potrzebne jest cięcie drutów, kabli i innych materiałów.

Ochrona przed uszkodzeniem: Niektóre modele szczypiec mogą mieć specjalny mechanizm, który chroni szczęki przed otwarciem na maksa, co pozwala na precyzyjne cięcie nawet w przypadku bardzo cienkich materiałów. Niektóre szczypce tnące czołowe mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak zagniatanie izolacji na przewodach lub wygładzanie krawędzi po cięciu.

Szczypce uniwersalne (kombinerki)

Szczypce uniwersalne, znane również jako kombinerki, to bardzo wszechstronne narzędzie ręczne, które znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak elektryka, elektronika, hydraulika, mechanika, majsterkowanie i wiele innych. Ich nazwa "uniwersalne" wynika z faktu, że łączą one w sobie cechy różnych rodzajów narzędzi, takich jak szczypce, cążki i zaciskarki. Oto główne cechy szczypiec uniwersalnych (kombinerek):

Kształt: Głowice szczypiec uniwersalnych są wyprofilowane w sposób umożliwiający chwytanie, cięcie i manipulowanie różnymi przedmiotami. Posiadają zazwyczaj zęby na wewnętrznych stronach szczęk, które pozwalają na pewniejsze trzymanie przedmiotów.

Materiał i wykończenie: Są wykonane zwykle z wysokiej jakości stali narzędziowej, co zapewnia trwałość i wytrzymałość. Rękojeści są często pokryte tworzywem sztucznym lub gumą, aby zapewnić lepszy chwyt i komfort użytkowania.

Mechanizm cięcia: Szczypce uniwersalne posiadają wbudowany mechanizm tnący na jednej z części szczęk, który pozwala na precyzyjne cięcie różnych materiałów, takich jak druty czy linki. Szczypce uniwersalne mogą mieć również dodatkowe funkcje, takie jak zagniatanie izolacji na przewodach, klucze płasko-oczkowe różnych rozmiarów, otwieracz do butelek itp.

Szczypce uniwersalne są jednym z najbardziej popularnych narzędzi ręcznych, które powinny znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza czy profesjonalisty. Ich wielofunkcyjność i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że są nieocenionym narzędziem w wielu sytuacjach i zadań wymagających precyzji, wytrzymałości i efektywności.

Szczypce wydłużone

Szczypce wydłużone, znane również jako szczypce długie, to narzędzie ręczne, które charakteryzuje się dłuższymi szczękami w porównaniu do standardowych szczypiec. Mają one wydłużone ramiona, co pozwala na dłuższy zasięg i większą siłę dźwigni, co może być szczególnie przydatne w niektórych zastosowaniach. Oto główne cechy szczypiec wydłużonych:

Kształt: Szczypce wydłużone mają zazwyczaj dłuższe szczęki i rękojeści, które mogą mieć od około 25 do nawet 90 cm długości. Wybór odpowiedniej długości zależy od konkretnego zastosowania.

Zastosowania: Szczypce wydłużone znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, gdzie wymagane jest pracowanie w trudno dostępnych miejscach lub manipulacja przedmiotami na większych odległościach. Są używane w przemyśle, budownictwie, rolnictwie i innych branżach.

Specjalne warianty: Istnieją różne warianty szczypiec wydłużonych, takie jak szczypce do spawania, szczypce do obsługi rur, szczypce do cięcia kabli itp., które są dostosowane do specyficznych zastosowań.

Szczypce wydłużone są bardzo przydatnym narzędziem w sytuacjach, gdzie standardowe szczypce mają ograniczony zasięg lub trudności z manipulacją przedmiotami na większych odległościach. Ich dłuższa konstrukcja umożliwia efektywne wykorzystanie siły i precyzyjne działanie, co jest szczególnie użyteczne w wielu profesjonalnych i przemysłowych zastosowaniach.

Szczypce zbrojarskie

Szczypce zbrojarskie, znane również jako cęgi zbrojarskie lub cęgi do zbrojenia, to specjalistyczne narzędzie używane w branży budowlanej, szczególnie przy pracach związanych z zbrojeniem betonu. Mają one charakterystyczny kształt i funkcje, które pozwalają na cięcie, zginać i mocować pręty zbrojeniowe. Oto główne cechy szczypiec zbrojarskich:

Długość: Szczypce zbrojarskie są zazwyczaj stosunkowo długie, mają długość od około 60 do 90 cm. Ich wydłużona konstrukcja pozwala na łatwiejsze manipulowanie prętami zbrojeniowymi. Głowice szczypiec zbrojarskich są specjalnie wyprofilowane, aby umożliwić precyzyjne cięcie i zginać pręty zbrojeniowe. Mogą mieć różne kształty szczęk w zależności od potrzeb.

Mechanizm cięcia i zginania: Szczypce zbrojarskie posiadają wbudowany mechanizm tnący na jednej z części szczęk, który pozwala na precyzyjne cięcie prętów zbrojeniowych o różnych średnicach. Dodatkowo, mogą mieć specjalnie wyprofilowaną część, która pozwala na wygodne zginanie prętów zbrojeniowych.

Zastosowania: Szczypce zbrojarskie są używane przede wszystkim w budownictwie, w procesie zbrojenia betonu. Służą do cięcia i formowania prętów zbrojeniowych, aby uzyskać odpowiednie kształty i wymiary, które wzmacniają beton podczas wylewania konstrukcji. Szczypce zbrojarskie są zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać ciężkie obciążenia i prace w trudnych warunkach budowlanych.

Szczypce zbrojarskie są niezbędnym narzędziem dla pracowników związanych z branżą budowlaną, zwłaszcza przy pracach związanych z wznoszeniem konstrukcji betonowych, fundamentów i innych elementów wymagających zbrojenia. Ich specjalistyczna konstrukcja i funkcje pozwalają na precyzyjne i efektywne wykonywanie prac związanych z zbrojeniem betonu, co jest istotne dla jakości i trwałości budowli.

Szczypce zaciskowe

Szczypce oczkowe

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 7 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-22
Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem, wysoka jakosc.
2023-07-20
Świetna obsługa i szybka realizacja. Polecam!
pixel