Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń sklep@praxer.pl | 324 111 111
2023-08-23

Domek dla owadów z pnia drzewa

Późne lato to najlepsza pora roku na budowę domku dla owadów, ponieważ owady szukają w tym czasie odpowiednich miejsc do zimowania. Instrukcje i porady jak zbudować taki domek w prosty sposób...

Jeśli chcesz przekształcić swój ogród w naturalną oazę, warto stworzyć przestrzeń sprzyjającą małym owadom, gdzie będą się mogły czuć jak w raju. Możesz na przykład postawić hotelik dla owadów wykorzystując gotowe domki, bądź też wykorzystać kawałek pnia drzewa. Ten ostatni szczególnie sprawdzi się jako przytulne miejsce dla małych stworzeń. Projektując takie schronienie, pamiętaj o zapewnieniu domu dla jak największej różnych owadów. Dlatego kluczowe jest zastosowanie różnorodnych materiałów podczas tworzenia tego małego azylu.

Czego potrzebujesz:

Pień drzewa:

Jeśli planujesz skonstruować owadzi hotel z pnia drzewa, kluczowe jest znalezienie odpowiedniego kawałka drewna. Wybierając pień, zwróć uwagę, by miał minimum 30 do 40 centymetrów wysokości, aby pomieścić różnorodne owady. W idealnym przypadku, byłoby doskonale, gdybyś mógł zdobyć gotowe, już wydrążone kłody. Jeżeli to nie jest możliwe, samodzielne wydrążenie pnia nie jest trudne, potrzebne będą jednak dłuto i młotek. Ta praca może być wymagająca ze względu na potrzebną siłę i poświęcony czas.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pień nadaje się na hotel dla owadów. Unikaj drewna miękkiego, zawsze wybieraj twardy gatunek. Tego rodzaju drewno zachowuje swoją strukturę, nie zagrażając owadom.

W przypadku drewna iglastego istnieje ryzyko, że żywica może zaczopować otwory. To mogłoby skutkować tragicznymi konsekwencjami dla owadów, które utknęłyby i nie byłyby w stanie się wydostać.

Materiał wypełniający:

Pień drzewa zwykle zapewnia wystarczająco dużo miejsca na ustawienie różnych przegródek w domku. Dzięki temu różne owady będą mogły schować się w hoteliku. Do przegródek dla owadów w pniu drzewa nadają się następujące materiały wypełniające:

 • bambus
 • słoma
 • trzcina
 • rura z wiórami drzewnymi
 • grube i cienkie gałęzie
 • mech

Uwaga! Używaj materiałów z drewna surowego, nie impregnowanego.

W przyrodzie owady znają drewno. Materiał wypełniający z drewna impregnowanego może szkodzić zdrowiu owadów.

Instrukcja budowy

Pomaluj pień drzewa:

Kiedy już zgromadzisz wszystkie potrzebne materiały, możesz rozpocząć budowę domku dla owadów. Możesz wstępnie pomalować pień drzewa farbą. Upewnij się, że jest wodoodporna. Najlepiej użyć koloru czerwonego. Wykazano, że kolor czerwony przyciąga owady, dlatego ten kolor szczególnie nadaje się do ozdobienia pnia drzewa.

Wypełnienie pnia drzewa:

Teraz możesz zacząć wypełniać pień drzewa. Im bardziej różni się materiał wypełniający, tym lepiej. Każdy gatunek owada lubi inne materiały. Aby móc się trochę lepiej zorientować, poniżej znajdziesz listę odpowiednich pomieszczeń dla różnych owadów.

 • Twarde drewno z otworami dla pszczół dziurawych
 • Rura z wiórami drzewnymi dla dla owadów z rodziny skorki (cęgosze)
 • Wąskie pęknięcia dla owadów z rodziny złotookowate (sieciarki)
 • Giętkie gałęzie dla dzikich pszczół
 • Trzciny dla owadów z rodziny bzygowe (bzygi)

Należy zadbać o to, aby dobrze wypełnić cały pień drzewa i poukładać materiały bardzo blisko siebie. Jeśli są jakieś małe dziury i przerwy, możesz je wypełnić mchem. Projektując domek dla owadów, wyobraźnia nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń. Po przetworzeniu wszystkich materiałów hotel dla owadów jest gotowy i można się do niego wprowadzić.

Wybór odpowiedniej lokalizacji:

Aby zapewnić owadom korzystne warunki życia, kluczową rolę pełni miejsce, w którym umieścisz domek. Naturalne ogrody dostarczają małym owadom wiele zasobów, których potrzebują. Niemniej jednak, owady mogą cieszyć się wspaniałym życiem również w ogrodach o bardziej "typowym" charakterze. Wystarczy zadbać o odpowiednią ilość kwiatów i bylin w Twoim ogrodzie. To one stanowią istotne źródło pożywienia dla owadów, gwarantując im przetrwanie. Gdy owady znajdą obfitość pożywienia w sąsiedztwie swojego domku, szybko zainteresują się twoim owadzim pensjonatem. Warto skierować wejście do hotelu na południową stronę, ponieważ owady preferują ciepło i słońce.

 

Kilka przydatnych wskazówek

Pozwól rosnąć dzikim roślinom

 • Nie usuwaj wszystkich dzikich roślin z ogrodu. Owady cenią sobie również dzikie rośliny, takie jak np. pokrzywy. Warto zachować dziką roślinność przynajmniej w jednym obszarze ogrodu. To może przynieść podwójne korzyści. Dodatkowo, z pokrzyw możesz sam stworzyć nawóz organiczny, który później wykorzystasz w uprawach.

Odpowiedzialne podejście do środków

 • Zdecydowanie odradzamy stosowanie trujących substancji w postaci sprayów w ogrodzie oraz zalecamy całkowite unikanie środków chemicznych. To ważne nie tylko przy budowie domku dla owadów, ale także podczas pielęgnacji całego ogrodu. Środki trujące są śmiertelne dla owadów i mają negatywny wpływ na ekosystem.

Różnorodność roślin

 • Twój ogród powinien być zielony i różnorodny. To dotyczy nie tylko łąk, lecz także ścian domu lub budynków gospodarczych. Pomyśl o roślinach pnących, takich jak bluszcz, które ożywią architekturę. Możesz również zostawić pas naturalnej trawy, który nie wymaga koszenia. To doskonałe środowisko dla owadów.

Estetyka i przestrzeń życiowa

 • Warto pomyśleć o dodatkach do ogrodu, takich jak niewielki staw, sterta kamieni lub kawałek martwego drewna. Te elementy nie tylko wzbogacają wygląd ogrodu, ale także tworzą komfortową przestrzeń dla owadów. To miejsca, gdzie mogą się swobodnie poruszać i czuć się dobrze.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 7 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-22
Szybka dostawa. Produkt zgodny z opisem, wysoka jakosc.
2023-07-20
Świetna obsługa i szybka realizacja. Polecam!
pixel